Wyniki konkursu poezji „Lipa Wierszem” zorganizowanym przez Filie w Lipie.

 

Z inicjatywy Pań z Poniedziałkowej Grupy Rękodzielniczej, działającej przy Bibliotece Publicznej Gminiy i Miasta Bolków, w dniu 19 grudnia chłopiec z Anielskiej Fontanny został ubrany w własnoręcznie wykonaną czapeczkę i szaliczek.

Renata Kwolek

    

      W dniu 10 grudnia 2018r. odbyło się otwarcie, zapowiadanej od dłuższego czasu, wystawy prac „Poniedziałkowej Grupy Rękodzielniczej”. Grupy funkcjonującej przy Bibliotece od kilku lat.

      Wystawę otworzyła p. dyrektor Biblioteki W. Drewniak. Uroczystość swą obecnością zaszczyciły władze Bolkowa w osobach : wiceburmistrza, radnych oraz licznie przybyłych zaproszonych gości w tym znajomi i sympatycy grupy PGR.

     Goście miło spędzili czas przy oglądaniu prac i skromnym poczęstunku. O tym, że goście dobrze się bawili świadczy fakt, iż przebywali u nas aż do wieczora i  wpisy do kroniki bibliotecznej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do naszej Biblioteki  – A jest co oglądać.

 

Jolanta Pawlik

 

                                                      

  

MIKOŁAJKOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

W dniu 5.12.2018 w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Bolków, filia w Kaczorowie, odbył się Mikołajkowy Konkurs Pięknego Czytania. w którym udział wzięli uczniowie klasy II.

Grażyna Książek

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaprosiliśmy do naszej biblioteki grupę Wesołe Misie z Przedszkola Samorządowego.

Przedszkolaki odwiedziły nas ze swoimi ulubionymi pluszakami. Dzieci wraz z misiami rozwiązywały zagadki, wysłuchały misiowej bajeczki, kolorowały misiowe maski i wzięły udział w misiowej gimnastyce.

Na koniec odbył się konkurs na najmniejszego i największego pluszowego misia.

Wszyscy dobrze się bawili.

Renata Kwolek

Wizyta w bibliotece

 

W dniu 22.11.2018 r. odwiedziła naszą bibliotekę grupa 4-latków z Przedszkola Samorządowego w Bolkowie.

Dzieci z wielką ciekawością poznawały księgozbiór Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego. W wybranych bajkach odnalazły swoich ulubionych bohaterów. Dowiedziały się również jak zostać naszym czytelnikiem. Chętnie wysłuchały czytanej bajki pt: „Kicia Kocia w bibliotece”-Anity Głowińskiej.

Było miło a pożegnanie słodkie.

 

                                                                          Renata Szczypiór

 

5-latki z Przedszkola Samorządowego w biblioece.

„Dlaczego kolorowanki są tak ważne w życiu dziecka”

 

 • uczą koncentracji  i  spostrzegawczości
 • rozwijają wyobraźnię i  kreatywność
 • ćwiczą zdolności manualne.

Dzieci dowiedziały się, że  kolorowanie  jest świetną zabawą, ale też sposobem na ogólny rozwój sprawności  manualnej  i  umysłowej.  Kolorowanka   w przyjazny  sposób przygotowuje każde  dziecko do dalszej edukacji. Dzieci w czasie spotkania pokolorowały kolorowanki i wysłuchały bajki  pt: „Kicia Kocia w bibliotece”-Anity Głowińskiej.Odbył się też konkurs na najładniej pokolorowaną ilustrację. Wygrała  praca  Niny  Andreasik,  Julii  Cincio  i  Antoniego Jarosza. 

               Było  miło, zapraszamy do nas częściej.

 

                                                                                                                Renata Szczypiór

Na konkurs plastyczny „Ulubiona postać z bajki” wpłynęło 8 prac.

W głosowaniu wzięło udział 76  osób (czytelników i odwiedzających naszą Bibliotekę)  przyznając:

I miejsce – Klaudii Andrzejewskiej (38 głosów)

II miejsce – Gracjanowi Szemberskiemu (11 głosów)

III miejsce – Igorowi Szewczykowi (10 głosów)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i głosującym.

                                                                                                               Renata Kwolek

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W tym roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, zaprosiliśmy  dnia 26 września do naszej biblioteki kominiarza – Grzegorza Rączkę oraz harcerza Zbigniewa Zielezińskiego. Panowie nie tylko czytali książeczki ale także opowiadali bolkowskim  przedszkolakom o swoim zawodzie i pasji wykorzystując  szereg rekwizytów.

Renata Kwolek

NARODOWE CZYTANIE

       W dniu 10.09.2018 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Bolków, Filia Kaczorów odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” – Stefana Żeromskiego. Fragmentów powieści wysłuchali uczniowie kl. VI-VIII.
       Składamy serdeczne podziękowania Pani Annie Szymańskiej i Pani Marzenie Kustrze za zaangażowanie w akcję Narodowe Czytanie.

Grażyna Książek

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          Już po raz kolejny Oddział Dziecięco-Młodzieżowy naszej Biblioteki brał udział w akcji „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”.

        W tym roku zaprosiliśmy do czytania osoby mundurowe: żołnierza Pana Donalda Barańskiego i leśnika Pana Grzegorza Kucaba oraz dzieci z bolkowskich przedszkoli.

         Dobierając lektury do czytania kierowałyśmy się nie tylko wiekiem słuchaczy, ale również zawodem czytających i były to: „Dzielny ołowiany żołnierzyk” , „Ania i Krzyś w lesie”. Dzieci miały także okazję do zadawania pytań, wysłuchania  opowieści o służbie żołnierskiej. Odbył się też  mini konkurs  z wiedzy o lesie na podstawie przeczytanej książki.

         Serdecznie dziękujemy za wspólne czytania, pełne ciekawostek na różnym poziomie wiekowym odbiorcy.

Renata Kwolek

"Uchwycić czas"

 

      Za nami już otwarcie kolejnej wystawy.  Tym razem mamy możliwość zaprezentowania prac Pana Marka Janasa. Wernisaż odbył się 6 czerwca 2018r.         w Oddziale dla Dorosłych naszej Biblioteki.                                                                      Pan Marek pokazał swoim gościom to, co udało mu się uchwycić w kadrze aparatu fotograficznego.  Możemy podziwiać nie tylko zabytki, ale także  piękno przyrody.     A wszystko to z naszych okolic ! Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele piękna nas otacza.

      Serdecznie zapraszamy do Biblioteki w Bolkowie, aby obejrzeć tę niezwykłą wystawę i spróbować rozpoznać miejsca, które są na fotografiach.

Jolanta Pawlik

 

Wiesław Drabik

Dnia 22.05.2018 w Bibliotece Publicznej w Kaczorowie odbyło się spotkanie z jednym najpopularniejszych pisarzy dla dzieci – Wiesławem Drabikiem.

Pisarz, podczas spotkania, szybko nawiązał kontakt z dziećmi, które z uwagą słuchały fragmentów bajek, a później chętnie odgadywały rymy i odpowiadały na zadawane zagadki. Za udzielanie prawidłowych odpowiedzi dostawały nagrodę – naklejki.

 Uczeń, który zebrał ich najwięcej otrzymał od autora nagrodę specjalną –  książkę.

Pan Wiesław obdarzony jest dużym poczuciem humoru, posiada umiejętność rymowania na zawołanie, dlatego podczas spotkania panowała wesoła atmosfera.

Była też okazja do nabycia książek z dedykacją i autografem pisarza.

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Kaczorowie i przychylności dyrektor Anny Szymańskiej spotkanie mogło odbyć się w świetlicy szkolnej.

 

 

Grażyna Książek

Wspomnienia

W dniu 17.05.2018 z okazji Święta Narodowego odbyło się w świetlicy szkolnej spotkanie z panią Zofią Pietruszyńską, jedną z pierwszych mieszkanek Kaczorowa.

Pani Zosia przyjechała do Kaczorowa z Kresów Wschodnich, jako 10- letnia dziewczynka. Podczas spotkania wspominała pierwsze dni w powojennym Kaczorowie. Odpowiadała  na pytania dotyczących kultury, szkolnictwa, wysiedlania Niemców i szabrownictwa.

 

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekarza z Biblioteki Publicznej w Kaczorowie. Dziękuję pani Annie Szymańskiej, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaczorowie, za udostępnienie świetlicy szkolnej.

 

Grażyna Książek

XIII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Tradycją jest, że w maju odbywa się w Naszej Bibliotece Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku już po raz 13 spotkały się dzieci z przedszkoli całej gminy, żeby zaprezentować wiersze o bardzo bliskiej im tematyce– „Z życia przedszkolaka”.

Jury w składzie : Marta Krawczyk, Czesława Kucharska, Małgorzata Tokarska-Mazur po wysłuchaniu pięknych recytacji małych artystów postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii 3 i 4-latki:
I miejsce – Maja Adamczyk
II miejsce – Aleksander Szczygieł
III miejsce – Agnieszka Morys

W kategorii 5 i 6-latki:
I miejsce – Zuzanna Boczula
II miejsce – Emilia Szymaniak
III miejsce – Dorota Tomasik

Za udział w konkursie pozostali uczestnicy otrzymali ciekawe książeczki : Martynka Bielec, Hana Cinkl, Filip Dzikowski, Karol Jędrzejczyk, Oliwia Kowalska, Hanna Łuczkowiec, Lilianna Prokop, Lena Kosek, Oliwia Smaza, Laura Szumczyk, Maja Żurowska, Karolina Ficner, Lena Grzelak, Marysia Guzowska, Mateusz Klusek, Maja Krawczuk, Nikola Makowska, Milena Nazarko, Monika Pachelska, Lena Sas.

Serdecznie dziękujemy:
-Pani Dorocie Jasiak za słodki poczęstunek dla dzieci,
-Siostrom Zakonnym ze Zgromadzenia św. Józefa za wypożyczenie ławeczek,
-Paniom z jury za ich ciężką pracę,
-Rodzicom i Opiekunom za wzorowe przygotowanie dzieci,
-wszystkim uczestnikom za chwile wzruszenia, których doznaliśmy podczas ich występów.

Renata Kwolek

LIPA WIOSNĄ

    

     Konkurs  fotograficzny  organizowany  został  przez  Bibliotekę  Publiczną  Gminy  i Miasta Bolków Filia w Lipie. Konkurs miał na celu promocję biblioteki oraz inicjowanie zainteresowań fotografią. Prace konkursowe mogli nadsyłać mieszkańcy miejscowości Lipa oraz okolic ukazując piękno budzącej się przyrody na wiosnę. Można było wysłać maksymalnie trzy zdjęcia do 27 kwietnia 2018 r.

    W konkursie wzięły udział dwie osoby, który dostarczyły po trzy zdjęcia. Komisja wybrała po jednym zdjęciu.

Obie osoby biorące udział to jest:

 • Wiktoria Gajos lat 12,
 • Marcin Wójtowicz lat 14.

Uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie fotografii. Dyplomy zostaną wręczone w piątek 18.05.2018r.

Poniżej galeria nadesłanych zdjęć oraz uczestnicy konkursu: Wiktoria Gajos oraz siostra Marcina wójtowicza.

mgr Joel Śluczka

 

 

SKARPETKOWE WARSZTATY

     Dlaczego z pary skarpetek często zostaje nam tylko jedna, nie do pary?  To nie pies i nie pralka, nawet nie nasze własne bałaganiarstwo… Za kradzież skarpetek są odpowiedzialne stworki, które po prostu je zjadają – Niedoparki.

Niedoparki to domowe stworki żywiące się naszymi skarpetkami.

Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając nam drugą, nie do pary – stąd ich nazwa.

Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła Ci skarpetka?

 

Dnia 11.04. 2018 uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach literacko- plastycznych, prowadzonych przez Grażynę Książek, pracownika Biblioteki Publicznej.

Ze zgromadzonych przez Siebie materiałów dzieci tworzyły stworki Niedoparki.

       Grażyna Książek

 

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "SOWA-SYMBOL MĄDROŚCI"

Na konkurs wpłynęły 43 prace uczniów ze Szkół Podstawowych w Bolkowie, Lipie i Sadach Górnych oraz ze Świetlicy Socjoterapeutycznej.

W dniach 19 kwietnia -5 maja odwiedzający Bibliotekę Publiczną w Bolkowie głosowali na wybraną przez siebie pracę – łącznie oddano 82 głosy.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Sandra Tęcza – 23 głosy

II miejsce – Oliwia Jurek – 9 głosów

III miejsce – Mateusz Jankowski – 7 głosów

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom i głosującym dziękujemy. Zapraszamy na kolejne konkursy.

 

 Renata Kwolek

KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 25 kwietnia odbył się gminny finał Konkursu Recytatorskiego pod hasłem

„W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Do konkursu przystąpiło 18 uczniów  kl. I-III ze Szkół Podstawowych całej gminy.

 

Jury nagrodziło następujące osoby:

Kategoria kl. I

 Miejsce I – Julia Kowalska

Miejsce II – Wiktoria Adamczyk

Miejsce III –  Malwina Klepek

Kategoria kl. II

 Miejsce I – Zofia Kawalec

Miejsce II – Mateusz Perun

Miejsce III – Wiktoria Siwocha

Wyróżnienie – Wiktoria Krynda

Kategoria kl. III

 Miejsce I – Oskar Larysz, Natalia Wiernik

Miejsce II – Martyna Drabińska

Renata Szczypiór

 

 SPOTKANIA Z ZUZANNĄ MADURSKĄ

    W dniu wczorajszym  (tj. 12.04.2018 r.) odbyło się kolejne spotkanie z Zuzanną Madurską, młodziutką, początkującą  autorką poezji.  Jak sama mówi zaczęła swoją przygodę z poezją już w przedszkolu,  gdy układała proste, jeszcze nieporadne rymowanki.  W chwili obecnej ma na swoim koncie nagrody w ogólnopolskich konkursach  poetyckich, oraz jest laureatką 34 Międzynarodowego Konkursu  Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. W. Chotomskiej w kategorii „Poezja- gimnazjum”.  Na wczorajszym spotkaniu obecni byli dorośli odbiorcy, którzy z zainteresowaniem wysłuchali jej poezji a także na prośbę autorki wypowiadali się na temat jej twórczości. Uczestnicy spotkania mieli również za „zadanie” wspólnie napisać wiersz.  Z efektami tego zadania możemy zapoznać się poniżej.

 

 

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaprosiliśmy do naszej biblioteki grupę Wesołe Misie z Przedszkola Samorządowego.

Przedszkolaki odwiedziły nas ze swoimi ulubionymi pluszakami. Dzieci wraz z misiami rozwiązywały zagadki, wysłuchały misiowej bajeczki, kolorowały misiowe maski i wzięły udział w misiowej gimnastyce.

Na koniec odbył się konkurs na najmniejszego i największego pluszowego misia.

Wszyscy dobrze się bawili.

Renata Kwolek

Wizyta w bibliotece

 

W dniu 22.11.2018 r. odwiedziła naszą bibliotekę grupa 4-latków z Przedszkola Samorządowego w Bolkowie.

Dzieci z wielką ciekawością poznawały księgozbiór Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego. W wybranych bajkach odnalazły swoich ulubionych bohaterów. Dowiedziały się również jak zostać naszym czytelnikiem. Chętnie wysłuchały czytanej bajki pt: „Kicia Kocia w bibliotece”-Anity Głowińskiej.

Było miło a pożegnanie słodkie.

 

                                                                          Renata Szczypiór

 

5-latki z Przedszkola Samorządowego w biblioece.

„Dlaczego kolorowanki są tak ważne w życiu dziecka”

 

 • uczą koncentracji  i  spostrzegawczości
 • rozwijają wyobraźnię i  kreatywność
 • ćwiczą zdolności manualne.

Dzieci dowiedziały się, że  kolorowanie  jest świetną zabawą, ale też sposobem na ogólny rozwój sprawności  manualnej  i  umysłowej.  Kolorowanka   w przyjazny  sposób przygotowuje każde  dziecko do dalszej edukacji. Dzieci w czasie spotkania pokolorowały kolorowanki i wysłuchały bajki  pt: „Kicia Kocia w bibliotece”-Anity Głowińskiej.Odbył się też konkurs na najładniej pokolorowaną ilustrację. Wygrała  praca  Niny  Andreasik,  Julii  Cincio  i  Antoniego Jarosza. 

               Było  miło, zapraszamy do nas częściej.

 

                                                                                                                Renata Szczypiór

Na konkurs plastyczny „Ulubiona postać z bajki” wpłynęło 8 prac.

W głosowaniu wzięło udział 76  osób (czytelników i odwiedzających naszą Bibliotekę)  przyznając:

I miejsce – Klaudii Andrzejewskiej (38 głosów)

II miejsce – Gracjanowi Szemberskiemu (11 głosów)

III miejsce – Igorowi Szewczykowi (10 głosów)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i głosującym.

                                                                                                               Renata Kwolek

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W tym roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, zaprosiliśmy  dnia 26 września do naszej biblioteki kominiarza – Grzegorza Rączkę oraz harcerza Zbigniewa Zielezińskiego. Panowie nie tylko czytali książeczki ale także opowiadali bolkowskim  przedszkolakom o swoim zawodzie i pasji wykorzystując  szereg rekwizytów.

Renata Kwolek

NARODOWE CZYTANIE

       W dniu 10.09.2018 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Bolków, Filia Kaczorów odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” – Stefana Żeromskiego. Fragmentów powieści wysłuchali uczniowie kl. VI-VIII.
       Składamy serdeczne podziękowania Pani Annie Szymańskiej i Pani Marzenie Kustrze za zaangażowanie w akcję Narodowe Czytanie.

Grażyna Książek

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          Już po raz kolejny Oddział Dziecięco-Młodzieżowy naszej Biblioteki brał udział w akcji „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”.

        W tym roku zaprosiliśmy do czytania osoby mundurowe: żołnierza Pana Donalda Barańskiego i leśnika Pana Grzegorza Kucaba oraz dzieci z bolkowskich przedszkoli.

         Dobierając lektury do czytania kierowałyśmy się nie tylko wiekiem słuchaczy, ale również zawodem czytających i były to: „Dzielny ołowiany żołnierzyk” , „Ania i Krzyś w lesie”. Dzieci miały także okazję do zadawania pytań, wysłuchania  opowieści o służbie żołnierskiej. Odbył się też  mini konkurs  z wiedzy o lesie na podstawie przeczytanej książki.

         Serdecznie dziękujemy za wspólne czytania, pełne ciekawostek na różnym poziomie wiekowym odbiorcy.

Renata Kwolek

"Uchwycić czas"

 

      Za nami już otwarcie kolejnej wystawy.  Tym razem mamy możliwość zaprezentowania prac Pana Marka Janasa. Wernisaż odbył się 6 czerwca 2018r.         w Oddziale dla Dorosłych naszej Biblioteki.                                                                      Pan Marek pokazał swoim gościom to, co udało mu się uchwycić w kadrze aparatu fotograficznego.  Możemy podziwiać nie tylko zabytki, ale także  piękno przyrody.     A wszystko to z naszych okolic ! Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele piękna nas otacza.

      Serdecznie zapraszamy do Biblioteki w Bolkowie, aby obejrzeć tę niezwykłą wystawę i spróbować rozpoznać miejsca, które są na fotografiach.

Jolanta Pawlik

 

Wiesław Drabik

Dnia 22.05.2018 w Bibliotece Publicznej w Kaczorowie odbyło się spotkanie z jednym najpopularniejszych pisarzy dla dzieci – Wiesławem Drabikiem.

Pisarz, podczas spotkania, szybko nawiązał kontakt z dziećmi, które z uwagą słuchały fragmentów bajek, a później chętnie odgadywały rymy i odpowiadały na zadawane zagadki. Za udzielanie prawidłowych odpowiedzi dostawały nagrodę – naklejki.

 Uczeń, który zebrał ich najwięcej otrzymał od autora nagrodę specjalną –  książkę.

Pan Wiesław obdarzony jest dużym poczuciem humoru, posiada umiejętność rymowania na zawołanie, dlatego podczas spotkania panowała wesoła atmosfera.

Była też okazja do nabycia książek z dedykacją i autografem pisarza.

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Kaczorowie i przychylności dyrektor Anny Szymańskiej spotkanie mogło odbyć się w świetlicy szkolnej.

 

 

Grażyna Książek

Wspomnienia

W dniu 17.05.2018 z okazji Święta Narodowego odbyło się w świetlicy szkolnej spotkanie z panią Zofią Pietruszyńską, jedną z pierwszych mieszkanek Kaczorowa.

Pani Zosia przyjechała do Kaczorowa z Kresów Wschodnich, jako 10- letnia dziewczynka. Podczas spotkania wspominała pierwsze dni w powojennym Kaczorowie. Odpowiadała  na pytania dotyczących kultury, szkolnictwa, wysiedlania Niemców i szabrownictwa.

 

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekarza z Biblioteki Publicznej w Kaczorowie. Dziękuję pani Annie Szymańskiej, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaczorowie, za udostępnienie świetlicy szkolnej.

 

Grażyna Książek

XIII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Tradycją jest, że w maju odbywa się w Naszej Bibliotece Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku już po raz 13 spotkały się dzieci z przedszkoli całej gminy, żeby zaprezentować wiersze o bardzo bliskiej im tematyce– „Z życia przedszkolaka”.

Jury w składzie : Marta Krawczyk, Czesława Kucharska, Małgorzata Tokarska-Mazur po wysłuchaniu pięknych recytacji małych artystów postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii 3 i 4-latki:
I miejsce – Maja Adamczyk
II miejsce – Aleksander Szczygieł
III miejsce – Agnieszka Morys

W kategorii 5 i 6-latki:
I miejsce – Zuzanna Boczula
II miejsce – Emilia Szymaniak
III miejsce – Dorota Tomasik

Za udział w konkursie pozostali uczestnicy otrzymali ciekawe książeczki : Martynka Bielec, Hana Cinkl, Filip Dzikowski, Karol Jędrzejczyk, Oliwia Kowalska, Hanna Łuczkowiec, Lilianna Prokop, Lena Kosek, Oliwia Smaza, Laura Szumczyk, Maja Żurowska, Karolina Ficner, Lena Grzelak, Marysia Guzowska, Mateusz Klusek, Maja Krawczuk, Nikola Makowska, Milena Nazarko, Monika Pachelska, Lena Sas.

Serdecznie dziękujemy:
-Pani Dorocie Jasiak za słodki poczęstunek dla dzieci,
-Siostrom Zakonnym ze Zgromadzenia św. Józefa za wypożyczenie ławeczek,
-Paniom z jury za ich ciężką pracę,
-Rodzicom i Opiekunom za wzorowe przygotowanie dzieci,
-wszystkim uczestnikom za chwile wzruszenia, których doznaliśmy podczas ich występów.

Renata Kwolek

LIPA WIOSNĄ

    

     Konkurs  fotograficzny  organizowany  został  przez  Bibliotekę  Publiczną  Gminy  i Miasta Bolków Filia w Lipie. Konkurs miał na celu promocję biblioteki oraz inicjowanie zainteresowań fotografią. Prace konkursowe mogli nadsyłać mieszkańcy miejscowości Lipa oraz okolic ukazując piękno budzącej się przyrody na wiosnę. Można było wysłać maksymalnie trzy zdjęcia do 27 kwietnia 2018 r.

    W konkursie wzięły udział dwie osoby, który dostarczyły po trzy zdjęcia. Komisja wybrała po jednym zdjęciu.

Obie osoby biorące udział to jest:

 • Wiktoria Gajos lat 12,
 • Marcin Wójtowicz lat 14.

Uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie fotografii. Dyplomy zostaną wręczone w piątek 18.05.2018r.

Poniżej galeria nadesłanych zdjęć oraz uczestnicy konkursu: Wiktoria Gajos oraz siostra Marcina wójtowicza.

mgr Joel Śluczka

 

 

SKARPETKOWE WARSZTATY

     Dlaczego z pary skarpetek często zostaje nam tylko jedna, nie do pary?  To nie pies i nie pralka, nawet nie nasze własne bałaganiarstwo… Za kradzież skarpetek są odpowiedzialne stworki, które po prostu je zjadają – Niedoparki.

Niedoparki to domowe stworki żywiące się naszymi skarpetkami.

Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając nam drugą, nie do pary – stąd ich nazwa.

Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła Ci skarpetka?

 

Dnia 11.04. 2018 uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach literacko- plastycznych, prowadzonych przez Grażynę Książek, pracownika Biblioteki Publicznej.

Ze zgromadzonych przez Siebie materiałów dzieci tworzyły stworki Niedoparki.

       Grażyna Książek

 

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "SOWA-SYMBOL MĄDROŚCI"

Na konkurs wpłynęły 43 prace uczniów ze Szkół Podstawowych w Bolkowie, Lipie i Sadach Górnych oraz ze Świetlicy Socjoterapeutycznej.

W dniach 19 kwietnia -5 maja odwiedzający Bibliotekę Publiczną w Bolkowie głosowali na wybraną przez siebie pracę – łącznie oddano 82 głosy.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Sandra Tęcza – 23 głosy

II miejsce – Oliwia Jurek – 9 głosów

III miejsce – Mateusz Jankowski – 7 głosów

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom i głosującym dziękujemy. Zapraszamy na kolejne konkursy.

 

 Renata Kwolek

KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 25 kwietnia odbył się gminny finał Konkursu Recytatorskiego pod hasłem

„W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Do konkursu przystąpiło 18 uczniów  kl. I-III ze Szkół Podstawowych całej gminy.

 

Jury nagrodziło następujące osoby:

Kategoria kl. I

 Miejsce I – Julia Kowalska

Miejsce II – Wiktoria Adamczyk

Miejsce III –  Malwina Klepek

Kategoria kl. II

 Miejsce I – Zofia Kawalec

Miejsce II – Mateusz Perun

Miejsce III – Wiktoria Siwocha

Wyróżnienie – Wiktoria Krynda

Kategoria kl. III

 Miejsce I – Oskar Larysz, Natalia Wiernik

Miejsce II – Martyna Drabińska

Renata Szczypiór

 

 SPOTKANIA Z ZUZANNĄ MADURSKĄ

    W dniu wczorajszym  (tj. 12.04.2018 r.) odbyło się kolejne spotkanie z Zuzanną Madurską, młodziutką, początkującą  autorką poezji.  Jak sama mówi zaczęła swoją przygodę z poezją już w przedszkolu,  gdy układała proste, jeszcze nieporadne rymowanki.  W chwili obecnej ma na swoim koncie nagrody w ogólnopolskich konkursach  poetyckich, oraz jest laureatką 34 Międzynarodowego Konkursu  Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. W. Chotomskiej w kategorii „Poezja- gimnazjum”.  Na wczorajszym spotkaniu obecni byli dorośli odbiorcy, którzy z zainteresowaniem wysłuchali jej poezji a także na prośbę autorki wypowiadali się na temat jej twórczości. Uczestnicy spotkania mieli również za „zadanie” wspólnie napisać wiersz.  Z efektami tego zadania możemy zapoznać się poniżej.

 

 

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaprosiliśmy do naszej biblioteki grupę Wesołe Misie z Przedszkola Samorządowego.

Przedszkolaki odwiedziły nas ze swoimi ulubionymi pluszakami. Dzieci wraz z misiami rozwiązywały zagadki, wysłuchały misiowej bajeczki, kolorowały misiowe maski i wzięły udział w misiowej gimnastyce.

Na koniec odbył się konkurs na najmniejszego i największego pluszowego misia.

Wszyscy dobrze się bawili.

Renata Kwolek

Wizyta w bibliotece

 

W dniu 22.11.2018 r. odwiedziła naszą bibliotekę grupa 4-latków z Przedszkola Samorządowego w Bolkowie.

Dzieci z wielką ciekawością poznawały księgozbiór Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego. W wybranych bajkach odnalazły swoich ulubionych bohaterów. Dowiedziały się również jak zostać naszym czytelnikiem. Chętnie wysłuchały czytanej bajki pt: „Kicia Kocia w bibliotece”-Anity Głowińskiej.

Było miło a pożegnanie słodkie.

 

                                                                          Renata Szczypiór

 

5-latki z Przedszkola Samorządowego w biblioece.

„Dlaczego kolorowanki są tak ważne w życiu dziecka”

 

 • uczą koncentracji  i  spostrzegawczości
 • rozwijają wyobraźnię i  kreatywność
 • ćwiczą zdolności manualne.

Dzieci dowiedziały się, że  kolorowanie  jest świetną zabawą, ale też sposobem na ogólny rozwój sprawności  manualnej  i  umysłowej.  Kolorowanka   w przyjazny  sposób przygotowuje każde  dziecko do dalszej edukacji. Dzieci w czasie spotkania pokolorowały kolorowanki i wysłuchały bajki  pt: „Kicia Kocia w bibliotece”-Anity Głowińskiej.Odbył się też konkurs na najładniej pokolorowaną ilustrację. Wygrała  praca  Niny  Andreasik,  Julii  Cincio  i  Antoniego Jarosza. 

               Było  miło, zapraszamy do nas częściej.

 

                                                                                                                Renata Szczypiór

Na konkurs plastyczny „Ulubiona postać z bajki” wpłynęło 8 prac.

W głosowaniu wzięło udział 76  osób (czytelników i odwiedzających naszą Bibliotekę)  przyznając:

I miejsce – Klaudii Andrzejewskiej (38 głosów)

II miejsce – Gracjanowi Szemberskiemu (11 głosów)

III miejsce – Igorowi Szewczykowi (10 głosów)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i głosującym.

                                                                                                               Renata Kwolek

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W tym roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, zaprosiliśmy  dnia 26 września do naszej biblioteki kominiarza – Grzegorza Rączkę oraz harcerza Zbigniewa Zielezińskiego. Panowie nie tylko czytali książeczki ale także opowiadali bolkowskim  przedszkolakom o swoim zawodzie i pasji wykorzystując  szereg rekwizytów.

Renata Kwolek

NARODOWE CZYTANIE

       W dniu 10.09.2018 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Bolków, Filia Kaczorów odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” – Stefana Żeromskiego. Fragmentów powieści wysłuchali uczniowie kl. VI-VIII.
       Składamy serdeczne podziękowania Pani Annie Szymańskiej i Pani Marzenie Kustrze za zaangażowanie w akcję Narodowe Czytanie.

Grażyna Książek

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          Już po raz kolejny Oddział Dziecięco-Młodzieżowy naszej Biblioteki brał udział w akcji „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”.

        W tym roku zaprosiliśmy do czytania osoby mundurowe: żołnierza Pana Donalda Barańskiego i leśnika Pana Grzegorza Kucaba oraz dzieci z bolkowskich przedszkoli.

         Dobierając lektury do czytania kierowałyśmy się nie tylko wiekiem słuchaczy, ale również zawodem czytających i były to: „Dzielny ołowiany żołnierzyk” , „Ania i Krzyś w lesie”. Dzieci miały także okazję do zadawania pytań, wysłuchania  opowieści o służbie żołnierskiej. Odbył się też  mini konkurs  z wiedzy o lesie na podstawie przeczytanej książki.

         Serdecznie dziękujemy za wspólne czytania, pełne ciekawostek na różnym poziomie wiekowym odbiorcy.

Renata Kwolek

"Uchwycić czas"

 

      Za nami już otwarcie kolejnej wystawy.  Tym razem mamy możliwość zaprezentowania prac Pana Marka Janasa. Wernisaż odbył się 6 czerwca 2018r.         w Oddziale dla Dorosłych naszej Biblioteki.                                                                      Pan Marek pokazał swoim gościom to, co udało mu się uchwycić w kadrze aparatu fotograficznego.  Możemy podziwiać nie tylko zabytki, ale także  piękno przyrody.     A wszystko to z naszych okolic ! Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele piękna nas otacza.

      Serdecznie zapraszamy do Biblioteki w Bolkowie, aby obejrzeć tę niezwykłą wystawę i spróbować rozpoznać miejsca, które są na fotografiach.

Jolanta Pawlik

 

Wiesław Drabik

Dnia 22.05.2018 w Bibliotece Publicznej w Kaczorowie odbyło się spotkanie z jednym najpopularniejszych pisarzy dla dzieci – Wiesławem Drabikiem.

Pisarz, podczas spotkania, szybko nawiązał kontakt z dziećmi, które z uwagą słuchały fragmentów bajek, a później chętnie odgadywały rymy i odpowiadały na zadawane zagadki. Za udzielanie prawidłowych odpowiedzi dostawały nagrodę – naklejki.

 Uczeń, który zebrał ich najwięcej otrzymał od autora nagrodę specjalną –  książkę.

Pan Wiesław obdarzony jest dużym poczuciem humoru, posiada umiejętność rymowania na zawołanie, dlatego podczas spotkania panowała wesoła atmosfera.

Była też okazja do nabycia książek z dedykacją i autografem pisarza.

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Kaczorowie i przychylności dyrektor Anny Szymańskiej spotkanie mogło odbyć się w świetlicy szkolnej.

 

 

Grażyna Książek

Wspomnienia

W dniu 17.05.2018 z okazji Święta Narodowego odbyło się w świetlicy szkolnej spotkanie z panią Zofią Pietruszyńską, jedną z pierwszych mieszkanek Kaczorowa.

Pani Zosia przyjechała do Kaczorowa z Kresów Wschodnich, jako 10- letnia dziewczynka. Podczas spotkania wspominała pierwsze dni w powojennym Kaczorowie. Odpowiadała  na pytania dotyczących kultury, szkolnictwa, wysiedlania Niemców i szabrownictwa.

 

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekarza z Biblioteki Publicznej w Kaczorowie. Dziękuję pani Annie Szymańskiej, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaczorowie, za udostępnienie świetlicy szkolnej.

 

Grażyna Książek

XIII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Tradycją jest, że w maju odbywa się w Naszej Bibliotece Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku już po raz 13 spotkały się dzieci z przedszkoli całej gminy, żeby zaprezentować wiersze o bardzo bliskiej im tematyce– „Z życia przedszkolaka”.

Jury w składzie : Marta Krawczyk, Czesława Kucharska, Małgorzata Tokarska-Mazur po wysłuchaniu pięknych recytacji małych artystów postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii 3 i 4-latki:
I miejsce – Maja Adamczyk
II miejsce – Aleksander Szczygieł
III miejsce – Agnieszka Morys

W kategorii 5 i 6-latki:
I miejsce – Zuzanna Boczula
II miejsce – Emilia Szymaniak
III miejsce – Dorota Tomasik

Za udział w konkursie pozostali uczestnicy otrzymali ciekawe książeczki : Martynka Bielec, Hana Cinkl, Filip Dzikowski, Karol Jędrzejczyk, Oliwia Kowalska, Hanna Łuczkowiec, Lilianna Prokop, Lena Kosek, Oliwia Smaza, Laura Szumczyk, Maja Żurowska, Karolina Ficner, Lena Grzelak, Marysia Guzowska, Mateusz Klusek, Maja Krawczuk, Nikola Makowska, Milena Nazarko, Monika Pachelska, Lena Sas.

Serdecznie dziękujemy:
-Pani Dorocie Jasiak za słodki poczęstunek dla dzieci,
-Siostrom Zakonnym ze Zgromadzenia św. Józefa za wypożyczenie ławeczek,
-Paniom z jury za ich ciężką pracę,
-Rodzicom i Opiekunom za wzorowe przygotowanie dzieci,
-wszystkim uczestnikom za chwile wzruszenia, których doznaliśmy podczas ich występów.

Renata Kwolek

LIPA WIOSNĄ

    

     Konkurs  fotograficzny  organizowany  został  przez  Bibliotekę  Publiczną  Gminy  i Miasta Bolków Filia w Lipie. Konkurs miał na celu promocję biblioteki oraz inicjowanie zainteresowań fotografią. Prace konkursowe mogli nadsyłać mieszkańcy miejscowości Lipa oraz okolic ukazując piękno budzącej się przyrody na wiosnę. Można było wysłać maksymalnie trzy zdjęcia do 27 kwietnia 2018 r.

    W konkursie wzięły udział dwie osoby, który dostarczyły po trzy zdjęcia. Komisja wybrała po jednym zdjęciu.

Obie osoby biorące udział to jest:

 • Wiktoria Gajos lat 12,
 • Marcin Wójtowicz lat 14.

Uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie fotografii. Dyplomy zostaną wręczone w piątek 18.05.2018r.

Poniżej galeria nadesłanych zdjęć oraz uczestnicy konkursu: Wiktoria Gajos oraz siostra Marcina wójtowicza.

mgr Joel Śluczka

 

 

SKARPETKOWE WARSZTATY

     Dlaczego z pary skarpetek często zostaje nam tylko jedna, nie do pary?  To nie pies i nie pralka, nawet nie nasze własne bałaganiarstwo… Za kradzież skarpetek są odpowiedzialne stworki, które po prostu je zjadają – Niedoparki.

Niedoparki to domowe stworki żywiące się naszymi skarpetkami.

Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając nam drugą, nie do pary – stąd ich nazwa.

Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła Ci skarpetka?

 

Dnia 11.04. 2018 uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach literacko- plastycznych, prowadzonych przez Grażynę Książek, pracownika Biblioteki Publicznej.

Ze zgromadzonych przez Siebie materiałów dzieci tworzyły stworki Niedoparki.

       Grażyna Książek

 

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "SOWA-SYMBOL MĄDROŚCI"

Na konkurs wpłynęły 43 prace uczniów ze Szkół Podstawowych w Bolkowie, Lipie i Sadach Górnych oraz ze Świetlicy Socjoterapeutycznej.

W dniach 19 kwietnia -5 maja odwiedzający Bibliotekę Publiczną w Bolkowie głosowali na wybraną przez siebie pracę – łącznie oddano 82 głosy.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Sandra Tęcza – 23 głosy

II miejsce – Oliwia Jurek – 9 głosów

III miejsce – Mateusz Jankowski – 7 głosów

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom i głosującym dziękujemy. Zapraszamy na kolejne konkursy.

 

 Renata Kwolek

KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 25 kwietnia odbył się gminny finał Konkursu Recytatorskiego pod hasłem

„W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Do konkursu przystąpiło 18 uczniów  kl. I-III ze Szkół Podstawowych całej gminy.

 

Jury nagrodziło następujące osoby:

Kategoria kl. I

 Miejsce I – Julia Kowalska

Miejsce II – Wiktoria Adamczyk

Miejsce III –  Malwina Klepek

Kategoria kl. II

 Miejsce I – Zofia Kawalec

Miejsce II – Mateusz Perun

Miejsce III – Wiktoria Siwocha

Wyróżnienie – Wiktoria Krynda

Kategoria kl. III

 Miejsce I – Oskar Larysz, Natalia Wiernik

Miejsce II – Martyna Drabińska

Renata Szczypiór

 

 SPOTKANIA Z ZUZANNĄ MADURSKĄ

    W dniu wczorajszym  (tj. 12.04.2018 r.) odbyło się kolejne spotkanie z Zuzanną Madurską, młodziutką, początkującą  autorką poezji.  Jak sama mówi zaczęła swoją przygodę z poezją już w przedszkolu,  gdy układała proste, jeszcze nieporadne rymowanki.  W chwili obecnej ma na swoim koncie nagrody w ogólnopolskich konkursach  poetyckich, oraz jest laureatką 34 Międzynarodowego Konkursu  Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. W. Chotomskiej w kategorii „Poezja- gimnazjum”.  Na wczorajszym spotkaniu obecni byli dorośli odbiorcy, którzy z zainteresowaniem wysłuchali jej poezji a także na prośbę autorki wypowiadali się na temat jej twórczości. Uczestnicy spotkania mieli również za „zadanie” wspólnie napisać wiersz.  Z efektami tego zadania możemy zapoznać się poniżej.

 

 

 

11 kwietnia 2018 r. w Bibliotece w Bolkowie odbyło się spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Zuzanną Madurską.

       Po przywitaniu naszych gości, Zuzia opowiedziała swoim rówieśnikom, jak odkryła w sobie silną potrzebę pisania wierszy. Stało się to Jej pasją, bez której,  jak twierdzi, nie może  już żyć. Chętnie dzieliła się z rówieśnikami swoimi przemyśleniami oraz twórczością, a koledzy i koleżanki z zainteresowaniem słuchali czytanych przez Nią wierszy i zadawali pytania dotyczące Jej  twórczości. Na koniec wszyscy napisali wspólny wiersz.

 Spotkanie upłynęło w bardzo miłej  i  sympatycznej atmosferze.

Dziękujemy Zuzannie Madurskiej za ofiarowany Bibliotece wybór poezji.

Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to już profesjonalnie wydany tomik i pretekst do kolejnego spotkania w Bibliotece.

 

Warsztaty Scenariuszowe z Panem Zbigniewem Masternakiem

         W piątek 16 marca   gościł w naszej Bibliotece Pan Zbigniew Masternak, autor książek, filmowych scenariuszy i zapalony piłkarz. Poprowadził warsztaty scenariuszowe dla uczniów z klas II a i b gimnazjum. Pan Zbigniew opowiedział o swoim życiu i twórczości, a potem zachęcił młodzież do napisania synopsisu (streszczenia), w którym akcja toczyć się miała w naszej miejscowości. Dla wielu z uczniów był to pierwszy kontakt z pisaniem scenariuszy, ale miejmy nadzieję, że doda im to odwagi, by w przyszłości próbować swoich sił w tej dziedzinie.

FREEHEND

Od 5 marca można obejrzeć w Naszej Bibliotece wystawę Pana Sławomira Stępnia – autora niezwykłych obrazów, grafik i przede wszystkim murali, które mijamy codziennie na ulicach Bolkowa. Jest to już 16 wystawa, podczas których możemy podziwiać prace mieszkańców Naszej Gminy.

W trakcie wernisażu, licznie zebrani zaproszeni goście, mieli okazję porozmawiać z Panem Sławomirem o Jego pasji, jej początkach i o historii Jego prac.

Zachęcamy do odwiedzenia Biblioteki i podziwiania wystawy. Jest to jedyna okazja do obejrzenia obrazów, które mają już swoich właścicieli i zostały nam wypożyczone, za co serdeczne dziękujemy.