Przyjmuje się, iż Biblioteka Gminno-Miejska w Bolkowie powstała w 1949 roku. Jest to data pierwszego wpisu w księdze inwentarzowej księgozbioru -13.05.1949 roku. Natomiast sama księga została utworzona i opieczętowana przez Sekretarza Miejskiego Zarządu Miejskiego w Bolkowie Powiat Jawor oraz przez głównego księgowego Stanisława Sutora. Prawdopodobnie siedziba pierwszej placówki bibliotecznej w Bolkowie znajdowała się w Ratuszu, gdzie funkcje kierownika do roku 1953 pełniła pani Bej. Jednak jeszcze w 1953 roku kierownikiem została pani Aniela Zajdlewicz, która była nim do 1976r. Za jej kadencji Biblioteka została przeniesiona do pomieszczenia przy ul. Rynek (dzisiaj znajduje się tam sklep-piekarnia Świny). Niestety nie znamy daty przeniesienia i czasu lokalizacji Biblioteki przy ul. Niepodległości ( dzisiaj znajdują się tam mieszkania oraz biuro PROD „Zdrój”. Na pewno znajdowała się ona tam w 1966 roku. Ostatnią lokalizacją jest aktualna siedziba Biblioteki przy ul. Rynek 36. W 1976 roku kierownikiem Biblioteki została pani Irena Kasza, która pełniła tę funkcję przez 35 lat. Po niej dyrektorem Biblioteki została Pani Wioletta Drewniak, która jest nim do chwili obecnej. W tych samych latach, wraz z powstaniem Biblioteki powstały Filie Biblioteczne w Kaczorowie, Wierzchosławicach i Lipie. Wiemy również, że na wioskach działały punkty biblioteczne często prowadzone przez ich mieszkańców. Punkty były m.in. w Mysłowie, Starych Rochowicach, Płoninie, Gorzanowicach, Pogwizdowie, Sadach Górnych, Wolbromku, Świdniku. Przez te prawie 70 lat przez Bibliotekę i jej placówki przewinęło się sporo pracowników, ale jeszcze więcej czytelników, dla których w Bibliotece organizowano spotkania, zajęcia, zabawy. Była i jest to Biblioteka służąca społeczności lokalnej, umożliwiająca dostęp do kultury, posiadająca ciekawy księgozbiór, nowości, angażująca dzieci i młodzież, przyjazna seniorom (certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom” – 29 XI 2017).

Wystawa Kwiatów 1974 r.